1 Kasım 2018 15:47  Son günlerde malzeme tasarım ve teknolojilerinin geliştirilmesi, mimari ve iç mimaride tasarım olanaklarına çok yönlü yeni katkılar sağlamaktadır. Malzeme, mimari tasarımlara performansıyla olduğu kadar hissettirdikleri ve kullanım alanında sağladığı kolaylıklar ile de mimari uslubu ve biçimleri etkilemektedir.

  Başarılı bir mimari, iç mekanları ile bizi kendine çeker. Başarılı bir iç mekan sadece gözümüze hitap etmemeli, her açıdan kullanıcısını tatmin etmeli, tüm duyularımıza hitap etmelidir. Bir mekanın atmosferini belirleyen şey malzeme seçimidir. Pek çok mekan tasarımında ahşabın çokça kullanılmasının sebebi kullanıcılara rahat ve daha sıcak bir atmosfer sağlamaktır. Mekan tasarımı ve dekorasyonunda kullanılan malzemeler mekanın karakterini belirler.

  Gelişen teknoloji ile, neredeyse her gün yeni bir malzeme bulunmakta ve uygulama tekniklerindeki değişiklikler artmaktadır. Böylece, mekan tasarımının uygulama alanları, ilk günkünden farklılık göstermektedir.

  Son dönem trendlerini takip ettiğimizde de endüstriyel tarzda tasarımın tekrar ön plana çıktığını görmekteyiz. Bu trendin malzemelerini düşündüğümüzde  bakır, çelik, ahşap ve betonun kullanıldığını görebiliriz. Farklı tasarımcılar, bu malzemeleri kullanarak farklı kombinler yaratarak yada mevcut yapıdaki yaşanmışlığı koruyarak, yeni teknolojik malzemelerle birlikte yorumlayarak bir çok tasarım alternatifleri oluşturmaktalar. 

  Garaj İzmir Mimarlık ofisi olarak; Son zamanlarda doku ve malzeme olarak endüstriyeli hissettiren ancak renk kullanımlarımız sayesinde sıcak bir atmosfer sunan projelerimizi, loş bir ortam sunan tasarım aydınlatmalar ile tamamladığımızı söyleyebiliriz. Bu ortamı yaratırken ofis olarak endüstriyel tarzın getirdiği malzemelere ek olarak neon ve fırça yada sprey boya ile yaptığımız görsel tasarımlar bizim için olmazsa olmazlardandır. Mekan hacminin daha etkin kullanımı adına açıkta bırakılan mekanik ve elektrik altyapılar ise yüksekliğin korunmasının yanı sıra dinamik ve endüstriyel bir görünüm yaratmaktadır. Böylelikle mekanın özgünlüğünü ve ruhunu korumaya özen gösteririz.

Aslında bu tarzdan da anlaşılacağı üzere insan her zaman yaşanmışlığı olan mekanlarda bulunmaktan keyif alır. Endüstriyel tasarım; yeniden yorumlanması ve içerisine bir zıtlık olarak modern tasarım elemanlarının katılmasıyla yeni trend olarak önümüze tekrar çıkmıştır. İşte bu sebepten birçoğumuzun hoşuna giden endüstriyel tarzda mekan tasarımı önümüzdeki yıllarda da birçok mekan tasarımında kullanılmaya devam edecektir.

 

Osman Gökce TOSUN

Garaj İzmir Mimarlık Yönetim Kurulu Üyesi